Pytania i odpowiedzi

 • Co powoduje łupież pstry?

  – Można się nim zarazić, ale możliwe jest to tylko u osób, u których grzyb Malassezja furfur nie występuje. Nie mają go bowiem noworodki, ale jest dość powszechnie lokalizowany na skórze barków i karku u dzieci powyżej 1 roku życia. Rzadko one jednak chorują, bo według szacunków, powstawaniu łupieżu pstrego sprzyja wilgotna skóra bogata w lipidy, a także niewydolny system immunologiczny. Łupież pstry występuje też u osób, u których dokonano przeszczepu nerek, a także chorych na AIDS i nosicieli wirusa HIV. Choroba częściej atakuje osoby nieprzestrzegające zasad higieny osobistej, a także z nadwagą i otyłością. Łupież pstry zdecydowanie częściej diagnozuje się u młodych osób, najczęściej czarnoskórych.

 • Jak rozpoznać łupież pstry?

  – Najczęściej łupież pstry obserwuje się na karku, plecach i klatce piersiowej. Zdarza się też, że pojawia się na bokach tułowia, pępku, a nawet na udach czy górnych przypośrodkowych powierzchniach ramion. Najpierw występują ciemnożółte plamy, czasami ciemnobrązowe. Z czasem powiększają się i zmieniają kształt na bardziej nieregularny. Potem zaczynają się łuszczyć, ale zmiany nigdy nie są swędzące.

 • Łupież pstry - leczenie

  – Podczas terapii zaleca się używanie na łupież pstry leków ogólnych oraz miejscowych. Nakłada się je w kremach, emulsjach lub szamponie. Ważne jest to, by nałożyć je na całą skórę, a nie tylko w miejscach, które są chorobowo zmienione. Nasmarować więc trzeba całe ciało – od czubka głowy po uda – i zostawić na kilkanaście minut. Jednocześnie stosuje się leczenie ogólne poprzez leki doustne. Mimo tego choroba ma tendencje do nawrotów.

 • Czy to prawda, że łupież pstry łatwiej zauważyć na opalonej skórze?

  – Tak. Łupież pstry odbarwia skórę, bo powodujący go grzyb blokuje syntezę melaniny, będącej naturalnym barwnikiem skóry. Poza tym trudno o opaleniznę na pogrubionych łuskach.

 • Czy u każdego nosiciela grzyba Malassezja furfur występuje łupież pstry?

  – Nie zawsze. U niektórych ludzi grzyb Malassezja furfur nie powoduje żadnych zmian skórnych, podczas gdy u innych wpływa na zmianę flory skórnej.

 • Jak odróżnić łupież pstry od zwykłego, klasycznego łupieżu?

  – Łupież pstry bardzo różni się od zwykłego łupieżu. Przede wszystkim nie występuje na skórze głowy, ale na karku, plecach i klatce piersiowej. Czasami wręcz na bokach ciała, na tułowiu, a nawet w okolicy pępka i ud czy górnych części ramion.

 • Jak nakładać substancje lecznicze na skórę?

  – Najczęściej leki na łupież pstry występują w formie emulsji, kremów oraz szamponów. Najważniejsze jest jednak to, by nie nakładać ich tylko w miejscach, w których nastąpiły zmiany chorobowe i odbarwienia skóry. Leki powinny objąć cały obszar ciała: od głowy do powierzchni ud.

 • Kiedy zamienić leczenie miejscowe na ogólne?

  – Przy łupieżu pstrym początkowo stosuje się leczenie miejscowe. Dopiero jeśli to nie zadziała, rozpoczyna się terapię ogólną. Polega ona na doustnym podawaniu pacjentowi preparatów imidazolowych, do których należą flukonazol czy itrakonazol.